Toate știrile

Aeroportul Mărculești va fi modernizat

Ministrul Infrastructurii și Dezvoltării Regionale, Vladimir Bolea, a anunțat că Aeroportul din Mărculești urmează să fie modernizat, cu scopul de a deveni un hub logistic regional pentru transportul de mărfuri și pasageri. Declarația a fost făcută în cadrul unei vizite de lucru efectuate la fața locului

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Aeroportul din Mărculești are potențialul de a deveni un centru logistic regional pentru transportul de mărfuri. Transformarea sa într-un aeroport modern este un obiectiv strategic care va susține dezvoltarea economică a regiunii de nord și va contribui la creșterea competitivității sectorului aviatic din Republica Moldova. Ne propunem să aducem servicii de transport sigure și eficiente mai aproape de oameni, stimulând dezvoltarea locală”, a declarat ministrul Vladimir Bolea.

Proiectul de modernizare prevede reabilitarea pistei, modernizarea sistemului de iluminare și reconstrucția terminalului. Aceste investiții vor permite operarea zborurilor comerciale pentru pasageri și cargo.

Modernizarea aeroportului face parte din Strategia de Mobilitate 2030 – planul guvernului de a crea o infrastructură de transport modernă, integrată și durabilă la nivel național.

Ana Bodrug

Recent Posts

Valul de căldură se intensifică în Europa: Franța a înregistrat cea mai călduroasă zi din istorie. Estimările OMS

Franța a înregistrat marți cea mai călduroasă zi din istoria măsurătorilor meteorologice naționale, în timp…

2 ore ago

Munteanu a demis corpul de control. Doi consilieri care aveau salarii de peste 40 000 lei lunar

Corpul de control al prim-ministrului a fost demis. Anunțul a fost făcut de premierul Alexandru…

2 ore ago

Premierul solicită măsuri pentru protecția polițiștilor după tragedia din Sîngerei: „Trebuie să învățăm din astfel de accidente”

Premierul Alexandru Munteanu a cerut autorităților să analizeze circumstanțele tragediei de la Sîngerei, soldată cu…

2 ore ago

Guvernul anunță sprijin financiar pentru familiile polițiștilor decedați la Sîngerei

Guvernul va aloca câte un milion de lei familiilor celor doi polițiști care și-au pierdut…

3 ore ago

Presa: Scandalul Mitropolitului Petru ar fi parte a unei operațiuni a serviciilor secrete ruse

Scandalul cu implicarea fostului Mitropolit Petru al Basarabiei a fost mai mult decât o acțiune…

3 ore ago

Stadiul Autostrăzii Unirii A8: pe primul lot se va putea circula din 2027

Horațiu Cosma, secretar de stat în Ministerul Transporturilor și Infrastructurii (MTI), anunță, marți, că stadiul…

3 ore ago