Categories: Toate știrile

ACUM propune PSRM noi alegeri parlamentare după adoptarea propriilor pachete de legi. 68% din cetățeni sunt împotriva anticipatelor

La discuțiile dintre deputații Blocului ACUM și PSRM s-a optat pentru declanșarea alegerilor anticipate pe sistem proporțional, după ce va fi votată demisia și înlocuirea mai multor directori ai instituțiilor de stat.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Declarațiile deputaților vin în contradicție cu opțiunile cetățenilor, care, în proporție de 70% se declară împotriva alegerilor anticipate. Potrivit aceluiași sondaj, în cazul unor alegeri noi, în Parlament ar urma să ajungă aceleași formațiuni politice.

Vicepreședinții PAS și PPDA au declarat în cadrul discuțiilor cu reprezentanții PSRM că votarea unui speaker al Legislativului din partea blocului ACUM trebuie să fie urmată de adoptarea „pachetului de dezoligarhizare”, de formarea Guvernului sau declanșarea alegerilor anticipate. Mai mult, ei insistă că funcțiie de șef al Legislativului și Executivului să revină exclusiv PPDA și PAS.

La discuții, însă, nu au participat liderii fracțiunilor parlamentare. În lipsa Maiei Sandu și a lui Andrei Năstase, sala a fost părăsită și de Zinaida Greceanîi, care și-a așteptat omologii.

Amintim că datele celui mai recent sondaj arată că 68 la sută dintre cetățeni nu își doresc alegeri anticipate. 30% dintre respondenții, care au participat la studiu, s-au pronunțat pentru, iar 2% au spus că nu știu sau nu vor să răspundă la această întrebare.

Totodată, 66% dintre participanții la sondaj spun că alegerile anticipate vor fi un lucru rău, iar 29% le văd ca pe un lucru bun. 5% nu au știut sau nu au vrut să răspundă.

Redacția ZUGO

Recent Posts

Doi bărbați au murit într-un accident rutier produs la Fălești

Două persoane și-au pierdut viața în urma unui accident rutier produs în dimineața zilei de…

9 ore ago

Circa 400 de primari din localitățile care au inițiat procesul de amalgamare voluntară s-au reunit la Guvern

Circa 400 de aleși locali din cele peste 680 de localități care au luat decizia…

9 ore ago

Bolojan anunță sancțiuni pentru diplomații ruși după ce o dronă a lovit Galațiul

Premierul interimar Ilie Bolojan, a anunțat joi că autoritățile pregătesc măsuri diplomatice împotriva Federației Ruse…

9 ore ago

Studiu: Aproape o treime dintre lucrătorii din sănătate sunt expuși la factori cancerigeni

Un nou studiu a descoperit că aproape o treime dintre lucrătorii din domeniul sănătății și…

11 ore ago

Ilie Bolojan, la Chișinău: România a cerut NATO tehnică pentru detectarea dronelor la joasă altitudine și sisteme antiaeriene

Premierul interimar Ilie Bolojan a declarat, vineri, la întrevederea cu prim-ministrul Republicii Moldova Alexandru Munteanu…

11 ore ago

Tragedie în nordul țării. Un adolescent a fost găsit fără viață

Un minor în vârstă de 15 ani a fost găsit fără suflare în această dimineață,…

11 ore ago