Războiul din Ucraina

Secretarul de stat al SUA este convins că Ucraina își poate câștiga războiul cu Rusia „în timp”

Secretarul de stat al SUA, Antony Blinken, a declarat, vineri, într-un interviu pentru BBC, că este convins că Ucraina poate câștiga războiul cu Rusia.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.
Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.

Secretarul de stat al SUA a spus că nu poate spune cât va dura războiul, dar a insistat că înfrângerea Ucrainei nu este inevitabilă.

El a recunoscut că „greutatea armatei ruse, dacă pune totul în ea, depășește cu mult ceea ce este capabilă să strângă Ucraina”.

Dar el a creditat poporul ucrainean pentru hotărârea lui și a spus că se așteaptă să devină clar „în timp” că Moscova nu poate supune poporul voinței sale.

Dacă intenția Moscovei este să încerce cumva să răstoarne guvernul și să-și instaleze propriul regim marionetă, 45 de milioane de ucraineni vor respinge acest lucru într-un fel sau altul”, a spus el.

Blinken a spus că SUA și alți aliați rămân îngrijorați de riscul escaladării: „Singurul lucru mai rău decât un război care este cuprins în Ucraina este unul care escaladează și mai mult și îl depășește”.

Mihaela Roibu

Recent Posts

foto | Accident cu deces la Ștefan Vodă: Șoferul a părăsit locul accidentului și a refuzat testarea, după ce ar fi condus cu viteză excesivă

Sâmbătă dimineață, în jurul orei 5:15, poliția a fost sesizată despre producerea unui accident rutier…

2 ore ago

ultimă oră | Linia electrică Isaccea–Vulcănești a fost reparată integral, după atacurile cu drone ale Rusiei

Vești importante pentru securitatea energetică a Republicii Moldova. Linia electrică aeriană de 400 kV Isaccea–Vulcănești…

19 ore ago

R. Moldova revine la ora de vară în noaptea de sâmbătă spre duminică

În noaptea de sâmbătă spre duminică, 28 spre 29 martie, Republica Moldova va trece la…

20 de ore ago

ultima oră | Consumul de energie electrică pentru sâmbătă e acoperit 100% pe malul drept al Nistrului

Consumul de energie electrică pentru sâmbătă, 28 martie, pe malul drept al râului Nistru, este…

o zi ago

Motorina la 30 lei/litru: Ce fac fermierii din Moldova care nu pot controla prețul, dar pot controla consumul

Campania agricolă de primăvară 2026 a început în cel mai costisitor context din ultimii ani.…

o zi ago

România, prieten de nădejde. Cum a sprijinit R. Moldova de-a lungul anilor? MAE: „Aproape imposibil de estimat”

România continuă să fie un partener crucial pentru Republica Moldova, oferind sprijin constant în diverse…

2 zile ago