Războiul din Ucraina

Apropiat al lui Navalnîi: Prin invadarea Ucrainei, Putin şi-a scurtat clar zilele la putere

Cu decizia de a intra în război cu Ucraina, Vladimir Putin „şi-a scurtat clar zilele la putere”, a declarat Leonid Volkov, un apropiat al lui Alexei Navalnîi, principalul opozant al preşedintelui rus, notează AFP, citat de Agerpres.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.
Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.

Prin invadarea Ucrainei, „Putin a făcut să scadă în mod clar probabilitatea scenariului potrivit căruia să rămână la Kremlin până moare, aşa cum a intenţionat”, a afirmat Leonid Volkov într-un interviu pentru AFP, cu prilejul Summitului de la Geneva pentru drepturile omului şi democraţie.

Pentru opozant, preşedintele rus „a făcut o greşeală de calcul” lansând trupele sale împotriva ţării vecine la 24 februarie, iar această invazie este sortită eşecului.

Leonid Volkov a recunoscut că „Putin se descurcă bine pentru a-şi vinde propaganda” şi a justifica invazia în ochii acelei părţi a populaţiei ruse care nu are altă sursă de informare decât televiziunea de stat.

Dar, a insistat Volkov, elitele ruse „trăiesc foarte rău cu dezastrul economic, cu pierderile (umane), cu restricţiile şi cu sancţiunile. Vor începe să se gândească la o schimbare a regimului sau la o schimbare de sistem”.

Comunitatea internaţională „ar trebui să ajungă la cei apropiaţi de Putin şi să le ofere garanţii de securitate dacă decid să-l abandoneze”, a ţinut să menţioneze acest specialist în informatică, nevoit să părăsească Rusia când Aleksei Navalnîi tocmai fusese condamnat la nouă ani într-o colonie penitenciară cu condiţii drastice.

„Sunt convins că odată ce Putin va pleca, indiferent de motiv, Alexei va fi eliberat din închisoare”, a explicat Volkov.

Pentru el, ultimul verdict împotriva lui Alexei Navalnîi „nu înseamnă nimic”.

„Navalnîi este prizonierul politic personal al lui Putin şi toate aceste subtilităţi juridice nu au nicio semnificaţie. Doar Putin poate decide să-l ţină în închisoare sau să-l elibereze, a estimat cel care se vede fiind şi el „una din principalele ţinte” ale Kremlinului.

Volkov locuieşte în afara Rusiei pentru a scăpa de urmăririle penale şi pentru a continua să conducă organizaţia înfiinţată de Navalnîi.

„Încerc să duc o viaţă normală, pentru că nu te poţi proteja cu adevărat de lucruri precum Noviciok”, a spus el, arătând spre ceaşca lui de ceai. „A trăi în frică ar fi contraproductiv”, a continuat Volkov.

Moscova, care neagă în bloc, este acuzată că a folosit acest agent nervos pentru a încerca să-i elimine pe criticii regimului în Marea Britanie în 2018, dar şi pe Alexei Navalnîi în Rusia.

Mihaela Roibu

Recent Posts

Are loc solstițiul de iarnă: Cea mai scurtă zi și cea mai lungă noapte din an

Pe 21 decembrie 2025 are loc solstițiul de iarnă, care marchează cea mai scurtă zi…

3 ore ago

Forțele ruse ar fi intrat în regiunea Sumî și ar fi dus curca 50 de civili ucraineni în Rusia

Forţele ruse au traversat graniţa cu Ucraina în regiunea de nord-est Sumî şi au transportat…

3 ore ago

R. Moldova va prelua temporar o parte din fluxurile de transport ucrainene, din cauza atacurilor asupra infrastructurii din regiunea Odesa

Centrul Național de Management al Crizelor (CNMC) informează că în contextul războiului de agresiune al…

6 ore ago

Morpheus 8 – viitorul rejuvenării faciale non-chirurgicale

Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…

2 zile ago

video | „Ea nu știe că asta e abia începutul”. Cum apartamentele „fantomă” pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani și cu identități furate

Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…

2 zile ago

Un bărbat, condamnat la închisoare pentru finanțarea ilegală a Partidului Politic „Șansa”

Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…

2 zile ago