Foto: captură tv8
Platforma parlamentară Pentru Moldova nu este în coaliție cu nici o forță parlamentară, susține vicepreședința Partidului Șor, Marina Tauber. Potrivit ei, deputații platformei votează și vor vota pentru „toate proiectele importante de care au nevoie cetățenii și pentru ca țara să nu între în 2021 fără buget”.
Declarațiile au fost făcute în cadrul emisiunii „Întreabă Ghețu” de la TV8.
Deputata a amintit că în ultimul timp platforma Pentru Moldova a votat proiecte atât propuse de PSRM, cât și de fracțiunile PAD și PDA, singurul criteriu fiind cât de benefice sunt inițiativele pentru cetățeni.
„Când am votat cu Blocul ACUM, de ce nimeni nu a spus că suntem în coaliție? Nu suntem în coaliție nici cu stânga, nici cu dreapta. Noi votăm proiectele de legi importante. Legile prioritare pentru locuitorii Republicii Moldova”, a declarat Marina Tauber, amintind că blocarea legilor bugetare de către Blocul ACUM va afecta cetățenii și economia: „Nu putem intra în sărbătorile și în sezonul rece fără pensii salarii, ca oamenii să sufere din cauza luptelor politice”.
Potrivit ei, anume deputații Blocului ACUM coalizat primii cu PSRM, iar acum „nu votează legile propuse de Guvern pentru că nu le convin, ceea ce nu este corect față de cetățeni”.
„Reconstruim drumurile, organizăm acțiuni și programe pentru diasporă, mergem strict pe realizarea programului nostru în beneficiul cetățenilor: lumină, drumuri, magazine sociale”, a menționat Tauber, menționând că deputații platformei Pentru Moldova sunt în Parlament pentru a găsi soluții la problemele cetățenilor.
În 2026 va fi finalizat studiul de fezabilitate pentru construcția primei linii de cale ferată…
Un grav accident rutier s-a produs miercuri, 11 februarie, pe traseul R-6, la intrarea în…
Un număr de 15 persoane au fost arestate în Olanda, marți, fiind suspectate că au…
Prima comunitate de energie din surse regenerabile a fost înregistrată corespunzător și urmează să activeze…
Conflictul dintre două comunități ortodoxe din satul Dereneu, raionul Călărași, a degenerat la începutul lunii…
Ucraina a început pregătirile pentru organizarea alegerilor prezidențiale în paralel cu un referendum referitor la…