Externe

Producătorii italieni vor microcipa parmezanul. Motivul pentru care au luat această decizie

Producătorii italieni de parmezan autentic testează microcipurile în lupta cu imitațiile. Acestea sunt introduse în discuri subțiri, integrate în coaja roților de brânză, scrie Digi24.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Cipul este ca o carte de identitate. Conține toate datele care garantează originea și nu se degradează, spre deosebire de marcajele tradiționale care pot deveni ilizibile în urma curățării și prelucrării. 

Producător: „Cipurile sunt o tehnologie care, în lumina experimentelor pe care le desfășurăm, va permite și consolida trasabilitatea, care este instrumentul din spatele garanției originalității brânzei Parmigiano Reggiano.”

Producător: „La „naștere” brânza primește un disc făcut din cazeină. În acest disc a fost introdus un punct minuscul, care abia se vede, care poate fi citit cu un cititor, după ce este aplicat pe roata de brânză. Cipul este mult mai mic decât un grăunte de sare. Este introdus într-un fel de napolitană și apoi este încorporat în discul de cazeină.”

Parmigiano Reggiano este una dintre cele mai contrafăcute brânzeturi din lume.

Ana Bodrug

Recent Posts

doc | Morgenshtern, Egor Kreed, Macan sau Basta. Ministerul Culturii a publicat lista artiștilor indezirabili în R. Moldova

Ministerul Culturii a publicat joi, 25 iunie, lista de artiști din țările CSI ale căror…

12 ore ago

video | Cine e șoferul care a ucis cu mașina doi polițiști? Vecinii au doar cuvinte de laudă

Șoferul bănuit că a provocat accidentul de la Grigorăuca, raionul Sîngerei, în urma căruia au…

12 ore ago

UE schimbă calendarul de aderare pentru R. Moldova și Ucraina, din cauza opoziției Ungariei

Schimbare de planuri la Bruxelles. Uniunea Europeană (UE) va debloca doar două clustere de negociere…

12 ore ago

Șoferul care a omorât doi polițiști de patrulare își recunoaște vina: a fost plasat în arest la domiciliu

Șoferul de 51 de ani al Volkswagen-ului care a lovit din plin doi ofițeri de…

14 ore ago

update, video | Protestele fermierilor: Accesul la punctele de trecere a frontierei Sculeni, Leușeni, Palanca și Tudora, deblocat după câteva ore

update 18:06 | PTF Sculeni: Drumul a fost deblocat, iar circulația vehiculelor a fost reluată.…

15 ore ago