Externe

Primele decese după distrugerea barajului Nova Kahovka, rușii trag asupra salvatorilor, spune Zelenski

Trei persoane au fost confirmate ca fiind decedate în urma inundațiilor provocate de distrugerea barajului Nova Kahovka, iar Zelenski a declarat că este imposibil de prezis câte persoane vor muri în zonele ocupate de Rusia, îndemnând la o „reacție clară și rapidă din partea lumii” pentru a sprijini victimele.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Ucraina a spus că dezastrul va lăsa sute de mii de oameni fără acces la apă potabilă, va inunda zeci de mii de hectare de terenuri agricole și va transforma cel puțin 500.000 de hectare lipsite de irigații în „deșert”.

„Oameni, animale au murit. De pe acoperişurile caselor inundate, oamenii văd oameni înecaţi plutind”, a spus Zelenski într-un interviu acordat Welt TV, Bild şi Politico, potrivit Agerpres.

Şeful statului ucrainean a acuzat trupele ruse de pe malul sudic al râului Nipru, spunând că forţele de ocupaţie trag în cei care încearcă să salveze oameni.

De asemenea, preşedintele Zelenski s-a declarat dezamăgit de faptul că ONU şi Crucea Roşie nu au reuşit până acum să dea o mână de ajutor. Ar trebui „să fie acolo primii pentru a salva vieţi”. Dar „nu sunt acolo!”

După recucerirea zonei din mâinile ruşilor, preşedintele ucrainean a solicitat o anchetă internaţională şi a spus că va invita toţi experţii internaţionali să investigheze incidentul.

Rusia este responsabilă pentru dezastru, dar Kremlinul a subestimat puterea exploziei care a provocat-o, a declarat Zelenski. Moscova a urmărit ca astfel eliberarea zonelor să fie mai dificilă, în aşteptarea contraofensivei ucrainene, a adăugat el.„Nu s-au gândit că îşi vor inunda şi teritoriile ocupate”, a adăugat el.

Ana Bodrug

Recent Posts

România, prieten de nădejde. Cum a sprijinit R. Moldova de-a lungul anilor? MAE: „Aproape imposibil de estimat”

România continuă să fie un partener crucial pentru Republica Moldova, oferind sprijin constant în diverse…

6 ore ago

Scăpăm de deficit, cel puțin pentru vineri! Energocom anunță acoperirea integrală a necesarului de consum de energie electrică a R. Moldova

Astăzi, 27 martie 2026, a fost posibilă acoperirea comercială integrală a necesarului de consum de…

14 ore ago

Rușilor din una dintre cele mai sărace regiuni li se cere să contribuie din salariu pentru războiul din Ucraina

Autoritățile din Buriatia au îndemnat locuitorii să vireze lunar o parte din salariu pentru a…

16 ore ago

video | 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România: Mesaje oficiale, evenimente culturale și inaugurarea Cimitirului Eroilor Români

La Chișinău au fost organizate, pe 27 martie, evenimente dedicate împlinirii a 108 ani de…

17 ore ago

ANTA: cursele de transport au fost reluate integral în R. Moldova. Noile tarife

Agenția Națională Transport Auto (ANTA) anunță că toate cursele regulate de transport rutier de persoane…

17 ore ago