Foto: cnn.com
Camera Reprezentanților din SUA a anunțat că s-a inițiat procedura de demitere a lui Trump. Potrivit informațiilor, a fost deschisă o anchetă care vizează una dintre discuțiile președintelui SUA cu Vladimir Zelenskii, liderul de la Casa Albă fiind acuzat că a făcut presiuni pentru a primi informații despre fiul lui Joe Biden.
Într-o convorbire telefonică de acum câteva luni, Trump ar fi cerut Kievului să deschidă un dosar pe numele lui Hunter Biden, acesta fiind la conducerea unei companii de gaze naturale din Ucraina. Așadar, președintele american ar fi condiționat ajutorul militar de 400 de milioane de dolari, încercând să îl compromită astfel pe tatăl omului de faceri, Joe Biden, care este un potențial concurent al său la alegerile prezidențiale din 2020, relatează presa străină.
Ulterior, Donald Trump a recunoscut că a vorbit despre asta cu președintele ucrainean, însă a negat acuzațiile care i se aduc. După lansarea anchetei, acesta a declarat că este o „hărțuire prezidențială” și a anunțat că urmează să fie publicat transcriptul conversației cu omologul său ucrainean.
Sâmbătă seara, un locuitor al satului Pîrlița din raionul Ungheni a sesizat poliția despre faptul…
Zonele Călărași și Ungheni au fost cele mai afectate ca urmare a ploilor torențiale de…
Publicul este invitat sâmbătă, 23 mai, la Noaptea Europeană a Muzeelor, eveniment organizat în instituțiile…
Banii pe care procurorul general Alexandru Machidon i-a declarat drept moștenire de la părinți, în…
Ambasada Finlandei la București anunță că primește în mod repetat sesizări de la cetățeni ai…
Multe ţări din NATO nu alocă suficiente resurse financiare pentru a sprijini Ucraina, a declarat…