Externe

Kaja Kallas avertizează UE să nu cadă în „capcana” Rusiei privind negocierile pentru Ucraina

Şefa diplomaţiei europene, Kaja Kallas, a avertizat joi că Uniunea Europeană nu ar trebui să cadă în „capcana” Rusiei de a dezbate numirea unui mediator european pentru războiul din Ucraina, scrie AFP, citat de StirileProTV.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Cred că aceasta este o capcană pe care Rusia vrea să ne-o întindă: să discutam despre cine vorbeşte cu ei, când ei deja aleg cine este potrivit şi cine nu”, a declarat Kallas, la sosirea la o reuniune informală a miniştrilor de externe ai UE la Limassol, Cipru.

„Să nu cădem în capcana asta. Negocierile sunt întotdeauna un efort de echipă”, a mai spus ea.

Pe de altă parte, şefa diplomaţiei europene a declarat joi că nu este în interesul nimănui ca războiul dintre Iran şi Statele Unite să continue, în condiţiile în care preşedintele american Donald Trump avertizează în legătură cu o reluare a ostilităţilor în cazul unui eşec al negocierilor.

„Ei se află, chiar în acest moment, în această zonă foarte periculoasă dintre război şi pace, şi nu este în interesul nimănui ca acest război să continue”, a subliniat Kallas.

Redacția ZUGO

Recent Posts

Consultații și analize gratuite la medicul de familie. De ce servicii poți beneficia în funcție de vârstă

Persoanele înregistrate la un medic de familie pot beneficia gratuit de mai multe examene medicale…

12 ore ago

Fără „scurtături” spre UE. Până la 1 septembrie, R. Moldova are de îndeplinit noi condiții pentru aderarea la UE

Republica Moldova intră într-o perioadă importantă pentru parcursul său european. Până la 1 septembrie, autoritățile…

12 ore ago

Două străzi din Chișinău, cu trafic restricționat. Una dintre măsuri va dura până în octombrie

Traficul rutier va fi suspendat parțial pe două străzi din Chișinău, începând cu 18 august,…

12 ore ago

„Există două variante”: Un voluntar ucrainean povestește cum a fost șantajat să colaboreze cu serviciile secrete ruse

Cunoscutul voluntar ucrainean Mihailo Purîșev susține că a plecat în Rusia după ce ar fi…

13 ore ago

Lavrov: Rusia și Coreea de Nord luptă împreună pentru crearea unei „noi ordini mondiale”

Rusia și Coreea de Nord luptă împreună pentru crearea unei „noi ordini mondiale”, a declarat…

13 ore ago

Gazele vor fi mai scumpe cu peste 40%? Maia Sandu spune că populația va primi compensații: „Trebuie să fim pregătiți”

Șefa statului, Maia Sandu, susține că cetățenii Republicii Moldova vor primi compensații și în următorul…

13 ore ago