Externe

Hamas se declară gata să elibereze 70 de ostatici în schimbul unui armistițiu de 5 zile

Aripa armată a Hamas a declarat luni că i-a informat pe mediatorii din Qatar că mișcarea palestiniană este pregătită să elibereze până la 70 de femei și copii reținuți în Fâșia Gaza în schimbul unui armistițiu de cinci zile cu Israelul, transmite agenția Reuters, citat de G4Media.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Acest armistițiu ar trebui să includă o încetare completă a focului și distribuirea de ajutoare umanitare în întreaga Fâșie Gaza”, a declarat Abu Oubaïda, purtător de cuvânt al Brigăzilor Ezzedine al Qassam, într-o înregistrare audio difuzată pe serviciul de mesagerie Telegram al grupului.

Israelul a exclus până în prezent în mod categoric orice încetare a focului în cadrul ofensivei sale împotriva Hamas în Fâșia Gaza, după atacul mișcării islamiste care a ucis aproximativ 1.200 de persoane și a luat peste 200 de ostatici în sudul teritoriului său la 7 octombrie.

Ana Bodrug

Recent Posts

Morpheus 8 – viitorul rejuvenării faciale non-chirurgicale

Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…

o zi ago

video | „Ea nu știe că asta e abia începutul”. Cum apartamentele „fantomă” pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani și cu identități furate

Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…

o zi ago

Un bărbat, condamnat la închisoare pentru finanțarea ilegală a Partidului Politic „Șansa”

Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…

o zi ago

Evoluțiile negocierilor din Ucraina influențează viteza aderării R. Moldovei la UE. Declarațiile Martei Kos

Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…

o zi ago

UE a aprobat un împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…

o zi ago

Judecătoarea condamnată pentru corupție, căutată de 11 ani. Avocata din dosar, reținută

La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…

o zi ago