Externe

Anglia: Copiii ar stimula creşterea numărului de infectări cu SARS-CoV-2

Rata de prevalenţă a maladiei COVID-19 a crescut în Anglia săptămâna trecută, a anunţat vineri Oficiul Naţional pentru Statistică (ONS) din Marea Britanie, care a explicat acest fenomen prin creşterea numărului de infectări cu SARS-CoV-2 în rândul copiilor de vârstă şcolară, informează Reuters.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Şcolile din Anglia sunt deschise de aproximativ o lună, iar anumiţi epidemiologi au exprimat îngrijorări legate de creşterea infectărilor în rândul copiilor, deşi ea nu a determinat deocamdată o creştere susţinută a infectărilor în rândul populaţiei generale.

Prevalenţa estimată la elevii de gimnaziu a fost de 4,58%, ceea ce înseamnă că mai mult de 1 copil din 25 a fost testat pozitiv cu COVID-19, în comparaţie cu procentul de 2,81% înregistrat la copiii din aceeaşi grupă de vârstă care au fost testaţi pozitiv în săptămâna precedentă.

Prevalenţa bolii la nivelul populaţiei generale din Anglia a fost de 1 la 85, uşor mai mare decât cea din săptămâna anterioară (1 la 90), dar a rămas mai mică decât în urmă cu două săptămâni, când era de 1 la 80.

Numărul de reproducţie a COVID-19 a cunoscut şi el o uşoară creştere, potrivit statisticilor guvernamentale.

Specialiştii de la departamentul Infection Survey din cadrul ONS încearcă să estimeze numărul persoanelor infectate în comunitate dincolo de cele care se prezintă pentru a fi testate, pentru a furniza guvernanţilor o rată estimativă a prevalenţei bolii care să nu fie afectată de fluctuaţiile ce apar în cifrele legate de testările zilnice.

Vaccinarea copiilor cu vârste cuprinse între 12 şi 15 ani a început abia săptămâna trecută

Prim-ministrul Boris Johnson a anunţat un plan de iarnă pentru ca naţiunea britanică să treacă cu bine peste infecţiile cu noul coronavirus, iar copiii de peste 12 ani vor primi doze de vaccinuri anti-COVID-19.

Vaccinarea rezidenţilor cu vârste cuprinse între 12 şi 15 ani a început abia săptămâna trecută, fapt care a lăsat Anglia şi celelalte ţări din Marea Britanie în urma Statelor Unite şi a mai multor state din Uniunea Europeană.

În Scoţia, care îşi stabileşte propria politică de sănătate şi unde şcolile au fost redeschise la jumătatea lunii august, cazurile zilnice raportate au scăzut după ce au atins un nivel record la sfârşitul lunii august.

ONS afirmă că deşi prevalenţa cazurilor pozitive a scăzut în Scoţia, ea este mai mare decât cea din Anglia, fiind de 1 la 55.

Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.
Mihaela Roibu

Recent Posts

Accident mortal la Orhei: un pasager a murit pe loc, trei persoane au fost rănite

Un bărbat de 32 de ani a murit, iar alte trei persoane au fost rănite…

o zi ago

Prima reacție a lui Igor Grosu după demisia lui Alexandru Munteanu: „Vom asculta mai multe opinii”

Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a venit cu o reacție după anunțul privind…

o zi ago

Mai mulți absolvenți cu media 10 la BAC 2026: numărul a crescut considerabil după contestații

Numărul absolvenților care au încheiat examenul național de bacalaureat cu media generală 10 a crescut…

o zi ago

video | Sandu, după demisia lui Munteanu: „Am așteptat mai multă implicare. Singura pretenție a ținut de relația cu ministrul Educației”

Președinta Maia Sandu a ieșit cu explicații după demisia prim-ministrului Alexandru Munteanu, respingând speculațiile privind…

o zi ago

Ion Ceban o dă în judecată pe Irina Gutnic. Fosta viceprimară: „Am răbdare și am probe”

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a anunțat că a depus o acțiune în instanță împotriva…

o zi ago

video | Un bărbat, păcălit să dea zeci de mii de lei unor falși angajați ai BNM. Suspectul, prins în flagrant

Un bărbat de 59 de ani din Ialoveni a fost reținut în flagrant de polițiștii…

o zi ago