video | Un reporter l-a făcut pe Dodon să pufnească în râs: „Măi băieți, ce-i cu voi?”
Întrebarea unui reporter l-a făcut pe fostul președinte al țării, Igor Dodon, să pufnească în râs chiar în fața Procuraturii Anticorupție.
Întrebat dacă urmează să participe la vreun protest, fostul șef de stat a răspuns: „Măi băieți, ce-i cu voi? Cum pot să particip dacă sunt în arest la domiciliu? Să fac de acasă flashmob și live?”.
Video: Unimedia
Amintim că fostul șef de stat al Republicii Moldova, Igor Dodon, a fost citat, vineri, 17 iunie, la Procuratura Anticorupție. În urma audierilor, acesta a declarat că a fost invitat pentru o acțiune procedurală, dar s-a arătat nemulțumit pentru că ar fi așteptat 45 de minute procurorul de caz.
Totodată, joi, 16 iunie, soția fostului președinte, Galina Dodon, a fost audiată și ea la Procuratura Anticorupție. Fostei prime doamne i se incriminează complicitate la îmbogățire ilicită. În urma audierilor, Galinei Dodon i s-a dat interdicția de a părăsi țara pentru două luni.
Menționăm că Igor Dodon se află în arest la domiciliu după ce a fost reținut pentru 72 de ore, fiind învinuit de coruperea pasivă, acceptarea finanțării partidului politic de către o organizație criminală, trădare de patrie și îmbogățire ilicită.



