Foto: captură video
Și în acest an se pare că unii agricultori nu au parte de prea mult succes. Mai mulți conaționali au fost surprinși în timp ce așteptau cu tone întregi de poamă în fața unei fabrici de vin din satul Vălcineț – raionul Călărași.
O internaută a postat în acest sens un video pe Facebook, menționând că localnicii zăbovesc aici deja de două zile.
„Oameni buni, uitați-vă ce se întâmplă la Vălcineț, lumea stă în rând de două zile pentru ca să ofere strugurii la fabrica de vin, e bătaie de joc unde ajunge munca de un an”, scrie ea.
În comentarii, unii au susținut că de vină ar fi autoritățile, alții, însă, au fost de altă părere.
„Nimeni nu e dator să-ți cumpere poama sau altă producție și încă la un preț bun – care vă convine vouă. Este surplus de roadă pentru Moldova, dar nimeni nu a studiat piața înainte de a planta vița-de-vie… trebuie să vă asumați singuri riscul, acum totul este privat”, a punctat un internaut.
Tot aici a venit cu o reacție și conducătorul fabricii: „Noi nu suntem vinoveți că se aduce 200 de tone de struguri zilnic, are loc fermentarea alcoolică, extracția culorii… și e surplus de producție, îmi pare rău, doamnă, sincer”, a explicat Adrian Ciobanu.
Sâmbătă seara, un locuitor al satului Pîrlița din raionul Ungheni a sesizat poliția despre faptul…
Zonele Călărași și Ungheni au fost cele mai afectate ca urmare a ploilor torențiale de…
Publicul este invitat sâmbătă, 23 mai, la Noaptea Europeană a Muzeelor, eveniment organizat în instituțiile…
Banii pe care procurorul general Alexandru Machidon i-a declarat drept moștenire de la părinți, în…
Ambasada Finlandei la București anunță că primește în mod repetat sesizări de la cetățeni ai…
Multe ţări din NATO nu alocă suficiente resurse financiare pentru a sprijini Ucraina, a declarat…