Foto: ZUGO
Transportatorii au anunțat că vor cere scumpirea tarifelor la călătoriile cu microbuzul în capitală. Unul dintre administratorii microbuzelor de rută, Veaceslav Găină, susține că, în urma unor calcule, s-a constatat ca o calatorie cu maxi-taxi prin Chișinău costă, de fapt, 10 lei. Așadar, ei vor ca prețul să fie dublat, ceea ce ar însemna să scoatem din buzunare șase lei, în loc de trei.
Chișinăuienii nu s-au aratat încântați de acest anunț și zic că o eventuală scumpire nu ar corespunde salariilor pe care le au moldovenii.
Amintim că, de pe 1 ianuarie s-au majorat prețurile pentru călătoriile interurbane. Acum, pasagerii trebuie să achite cu 60 sau 70 de bănuți mai mult pentru fiecare kilometru parcurs.
Halterofilii moldoveni Tudor Cristea și Ilia Costic au cucerit aurul și argintul la Campionatul European…
Înregistrările video care fac parte din dosarul cunoscut generic „Sacoșa neagră”, în care apar Igor…
Aproape 6 milioane de lei urmează să fie cheltuiți pentru serviciile tehnice necesare manifestărilor de…
Republica Moldova va marca joi, 27 august, 35 de ani de la proclamarea Independenței. Guvernul…
Fostul primar al orașului Căușeni Anatolie Donțu a fost recunoscut vinovat de huliganism și condamnat…
Darea în exploatare a Liniei electrice Vulcănești–Chișinău de 400 kV va fi amânată, după ce…