Colaj: ZUGO/ Foto: Victoria Butuc Guranda via Facebook
Lupul care plimba prin Dănceni a fost prins. Animalul, botezat Dany, a fost găsit rănit și obosit, iar primărița localității afirmă că el a fost la grădina zoologică improvizată, de unde a dispărut, urmând să fie examinat de veterinar.
Victoria Butuc-Guranda declară că urmează să fie desfășurată o anchetă și verificate toate actele de proprietate asupra animalului, dar și condițiile de detenție. Acțiunile se vor efectua de către Inspectoratul de Poliție Ialoveni și Agenția de Mediu.
Amintim că localnicii au observat marți lupul. Acesta a mers la poștă, la școală și a făcut o plimbare pe malul iazului. Între timp, s-a stabilit că acesta locuia la o grădina zoologică improvizată lângă pădure, iar paza a confirmat că a acesta a dispărut
Un sătean l-a prins în timp ce încerca să îi fure o găină, l-a hrănit, i -a dat apă și l-a închis, fiind rugat să îl țină până dimineața, când vor interveni specialiștii. Animalul, însă, a evadat noaptea, iar căutările lui au fost reluate dimineața.
Curtea de Apel Centru a schimbat decizia primei instanțe într-un dosar ce vizează un judecător.…
Pensiile din Republica Moldova vor fi indexate cu 6%. Anunțul a fost făcut de prim-ministrul…
Ofițerii Direcției Investigații „Centru” a INI, împreună cu polițiștii și procurorii din Căușeni, au descoperit…
Președintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, s-a clasat pe primul loc într-un clasament de popularitate din Statele…
Kievul traversează una dintre cele mai dure ierni din ultimele decenii, în timp ce atacurile…
Președinta Maia Sandu a semnat decretul de numire a lui Alexandru Harea în funcția de director al…