fbpx

Tinerii din R. Moldova urcă pe podium la campionatele europene. Palmaresul țării noastre s-a mai îmbogățit cu două medialii

Tinerii din Republica Moldova continuă să aducă faimă Republicii Moldova, urcând pe podiumuri la campionatele europene. Palmaresul țării noastre s-a îmbogățit cu alte două medalii: una de bronz la Campionatul European de tir printre juniori, câștigată de Anna Dulce și alta de aur la Cupa Europei de tineret, obținută de judocanul Mihai Latîșev.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.
Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.

Anna Dulce a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de tir printre juniori. La competiția din Norvegia au evoluat 47 de sportive din 21 de țări. Sportiva are 16 ani și este antrenată de vicecampionul olimpic Oleg Moldovan. Anul trecut ea a evoluat la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Judocanul Mihail Latîșev a cucerit medalia de aur la Cupa Europei de tineret, care s-a desfășurat în Portugalia. În finala categoriei de greutate 81 kg, el l-a învins pe italianul Nosa Maddaloni.