Foto: anre.md
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) a anunțat miercuri, 16 noiembrie, prețuri maxime de comercializare pentru litrul de motorină și benzină în Republica Moldova ce vor intra în vigoare joi, 17 noiembrie.
Astfel, benzina A95 va costa în următoarea zi cel mult 26 de lei și 83 de bani per litru (cu 3 bani mai puțin decât azi). Motorina se ieftinește cu 8 bani și va avea un preț maxim de 27 de lei și 7 bani per litru.
Precizăm că Parlamentul a decis că ANRE va stabili prețurile maxime de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard în fiecare zi lucrătoare. Acestea vor fi valabile cu începere de la ora 00:01 pentru ziua/zilele următoare celei/celora în care au fost stabilite.
Conform reglementărilor aprobate, se interzice comercializarea cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard la un preț ce depășește prețul maxim stabilit de ANRE.
Poliția din Căușeni investighează circumstanțele unui unui accident rutier grav, produs pe traseul Căușeni–Anenii Noi,…
Moscova încearcă să blocheze un acord dintre autoritățile centrale și cele din Găgăuzia privind organizarea…
Regulamentul privind acordarea serviciilor medicale de fertilizare in vitro (FIV) în cadrul asigurării obligatorii de…
Prețurile care vor fi majorate cu 4% din 1 iunie nu vor afecta facturile consumatorilor.…
Irina Gutnic, fostă șefă interimară a Apă-Canal Chișinău, a publicat pe rețelele sociale un mesaj…
Președinta Republicii Moldova, Maia Sandu, a primit scrisorile de acreditare din partea a șapte ambasadori…