Actualitate

R. Moldova a primit chestionarul privind cererea de aderare la UE: „Vor indica unde trebuie să depunem eforturi”

Luni, 11 aprilie, R. Moldova a primit chestionarul Comisiei Europene cu privire la cererea de aderare la UE. Acesta i-a fost înmânat ministrului de Externe din R. Moldova, Nicu Popescu, de către comisarul pentru vecinătate și extindere, Olivér Várhelyi.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.
Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.

„Răspunsurile pe care le vom oferi întrebărilor din acest chestionar vor reprezenta radiografia situației noastre de moment, aratând cât suntem de pregătiți pentru aderarea la Uniunea Europeană și, în același timp, ne vor indica unde trebuie să depunem eforturi suplimentare.

Țara noastră își accelerează parcursul european. Am reiterat că suntem parte a Europei nu doar geografic, dar și prin identitatea pe care o purtăm, valorile pe care le împărtășim, prin limba română, limba oficială a UE pe care o vorbim și prin istoria comună pe care o avem.

Ne așteaptă o perioadă de muncă intensă așa că începând chiar de astăzi, când am primit chestionarul, instituțiile sunt pregătite pentru a furniza informațiile necesare în cel mai scurt timp. Vom implica în acest proces nu numai autoritățile, ci și societatea noastră civilă pentru că aderarea la Uniunea Europeană reprezintă un proiect de țară care vizează viitorul fiecăruia dintre noi”, a scris Popescu pe rețelele de socializare.

Amintim că Republica Moldova a semnat joi, 3 martie, cererea de aderare la Uniunea Europeană. Aceasta a fost semnată de președinta Maia Sandu, prim-ministra Natalia Gavrilița și președintele Parlamentului, Igor Grosu.

„Republica Moldova trebuie să aibă un parcurs european clar. Suntem pregătiți să facem totul pentru realizarea acestui obiectiv național fundamental.

Cetățenii au ales această opțiune. Ei văd viitorul țării noastre în Uniunea Europeană. Știm care sunt pașii pe care trebuie să-i urmăm și suntem pregătiți de lucru. Pas cu pas, hotărât, vom parcurge toate etapele pentru a construi viitorul prosper și pașnic al cetățenilor din Moldova”, a declarat Maia Sandu.

Mihaela Roibu

Recent Posts

Poliția: Scrisoarea scursă în presă a Ludmilei Vartic, și confirmată de Dumitru Vartic, nu este cea „de adio”

În contextul scrisorii apărute recent în spațiul public, despre care se vehiculează că ar reprezenta…

9 ore ago

O adolescentă a murit într-o coliziune dintre o motocicletă și o mașină

Sâmbătă searǎ, poliția din Comrat a fost sesizată despre producerea unui accident rutier în satul…

10 ore ago

video | Propaganda rusă învață elevii cât de bine e fără internet, chiar dacă nu fac temele. Piesa cântată de copii la Поле Чудес

Propaganda Kremlinului învață copiii din Rusia cât de bine se trăiește fără internet. Postul federal…

21 de ore ago

video | „Ești foarte talentat!”. Un băiat din R. Moldova, aplaudat în picioare la „Românii au talent”

La doar 10 ani, David are un mare vis, acela de a deveni actor. Este…

22 de ore ago

Trump exclude un armistițiu, însă ia în considerare „reducerea treptată” a operațiunilor împotriva Iranului

Președintele american Donald Trump a declarat vineri seară pentru prima dată că ia în considerare…

22 de ore ago

video, foto, update | S-a răsturnat un autocar de pe ruta Chișinău-București. Un mort și 15 răniți

update 11:50 | În autocarul care s-a răsturnat pe traseul dintre localitățile Tutova și Priponești,…

24 de ore ago