Foto simbol: bizlaw.md
Victor Furtună, procurorul care îl anchetează pe Alexandr Stoianoglo, ar fi fost intimidat de conducerea Procuraturii Anticorupție (PA). Sesizarea în acest context, depusă de Furtună la Consiliul Superior al Procurorilor (CSP), a fost trimisă la Procuratura Generală (PG). Decizia a fost luată astăzi de către membrii CSP.
Potrivit lui Furtună, astăzi la ora 14:00 ar fi fost invitat la conducerea PA. Acolo i-ar fi fost prezentată o cerere de recuzare depusă de Vasile Gafton, avocatul lui Stoianoglo.
Președinta CSP, Angela Motuzuc, a declarat că toate plângerile depuse de de Furtună, cu privire la acțiunilor/inacțiunilor, ar urma să fie examinate de o procuror desemnat de CSP, și nu de reprezentanți ai PA.
În ședința plenară a Parlamentului din 5 februarie, deputatul PAS Lilian Carp a venit cu…
Administrația Națională a Drumurilor informează că, pe întreg teritoriul Republicii Moldova, începând de ieri seară,…
Sportivi ruşi autorizaţi să concureze ca neutri la Jocurile Olimpice de iarnă au legături cu…
Trei fracțiuni de opoziție, Alternativa, Democrația Acasă și Partidul Nostru, au înregistrat în ședința Parlamentului…
Ministerul Afacerilor Interne al Republicii Moldova a anunțat inițierea elaborării unui proiect de lege care…
Un grav accident rutier s-a produs cu puțin timp în urmă pe traseul R-6, în…