Actualitate

Pfizer anunță că ar putea fi nevoie de a treia doză de vaccin. Se va administra în termen de cel mult 12 luni după primele două

Pfizer anunță că ar putea fi necesară a treia doză de vaccin contra COVID-19. Directorul companiei, Albert Bourla, a declarat că a treia injectare s-ar putea administra timp de 12 luni după primele două.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

În același timp, Bourla a exclude că va fi necesară imunizarea anuală, informează presa străină. „Este extrem de important să suprimăm grupul de persoane care pot fi susceptibile la virus”, spune specialistul.

De menționat este faptul că cercetătorii încă nu știu cât exact este imună o persoană care a fost vaccinată. Totuși, eficiența Pfizer este de 95% la șase luni după administrarea a două doze.

Și Moderna, analizează necesitatea celei de-a treia doze a serului contra COVID-19. Pe de altă parte, statele care au administrat AstraZeneca drept prima doză cetățenilor ar putea schimba tipul vaccinului utilizat pentru rapel.

Urmărește cele mai importante noutăți și pe canalul de Telegram ZUGO.
Victoria Laur

Recent Posts

video | „A fost o noapte de iad”. Nou atac cu rachete balistice asupra Kievului: Bilanțul tragic anunțat de primarul Klitschko

Rusia a atacat în primele ore ale zilei de sâmbătă cu rachete balistice capitala Ucrainei,…

10 ore ago

Zeci de mii de migranți s-au întors voluntar în Maroc după ce au trecut pe teritoriul spaniol Ceuta

Președintele regiunii Ceuta a estimat numărul migranților la 60.000, ceea ce echivalează cu 70% din…

10 ore ago

De ce fug oamenii din Maroc? Explicația crizei de la hotarul spaniol

Migranții care caută o viață mai bună consideră Ceuta o poartă de acces către restul…

10 ore ago

Noi incendii în Grecia: o suburbie a Atenei a fost evacuată

Noi incendii de vegetație s-au declanșat vineri în Grecia, o țară aflată în stare de…

10 ore ago

Ilan Șor, trimis în judecată în dosarul privind delapidarea a 100 de milioane de dolari de la BEM

Procuratura Anticorupție (PA) a anunțat finalizarea urmăririi penale și trimiterea în instanța de judecată, pentru…

21 de ore ago

Tofan, discuție „foarte bună și concretă” cu premierul Ucrainei: „I-am transmis că Republica Moldova…”

Vasile Tofan a avut o discuție telefonică cu omologul său ucrainean, Sergii Korețkii, despre care…

22 de ore ago