Actualitate

Peste 500 de cazuri confirmate în 24 de ore. Ultimele date privind infecția cu COVID-19 în R. Moldova

Alte 535 de cazuri noi de infectare cu COVID-19 au fost confirmate astăzi în Republica Moldova. Din numărul total de cazuri, 3 cazuri asociate cu contact în afara țării: 1-SUA, 1-Spania, 1-Italia.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Numărul total de teste efectuate – 2192, dintre care 1.574 teste rapide.

Bilanțul cazurilor de COVID-19 în țara noastră a ajuns la 307182.

Din numărul total de cazuri, 2 sunt în rândul lucrătorilor medicali: (0-medici, 2-asistenți medicali, 0-personal auxiliar).

În total, în cadrul instituțiilor medico-sanitare spitalicești, sunt internate 2140 persoane confirmate cu infecția COVID-19, dintre care 145 în stare extrem de gravă și 17 pacienți sunt supuși ventilării mecanice.

Alte 331 persoane au fost vindecate. În total, 289.246 persoane au fost tratate de COVID-19.

În tratament la domiciliu cu forme ușoare și moderate de COVID-19 se află 8.748 persoane, iar 16.470 sunt sub supraveghere la domiciliu.

Totodată, vă anunțăm despre înregistrarea altor decese provocate de COVID-19.

Deces 7.025: Femeie de 66 de ani din r. Fălești internată în SC. Bălți. Comorbidități: hipertensiune arterială, fibrilație atrială, cardiopatie.

Deces 7.026: Bărbat de 71 de ani din mun. Bălți, internat în SC. Bălți.

Deces 7.027: Bărbat de 73 de ani din r. Glodeni, internat în SR. Glodeni. Comorbidități: cardiopatie, cancer.

Deces 7.028: Bărbat de 77 de ani din r. Ungheni, internat în SR. Ungheni. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 7.029: Bărbat de 45 de ani din r. Nisporeni, internat în SR. Nisporeni. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 7.030: Bărbat de 71 de ani din r. Soroca, internat în SR. Soroca. Comorbidități: cardiopatie.

Deces 7.031: Femeie de 68 de ani din or. Dondușeni, internată în SR. Dondușeni. Comorbidități: diabet zaharat.

Deces 7.032: Femeie de 79 de ani din r. Glodeni, internată în SR. Glodeni. Comorbidități: hipertensiune arterială, diabet zaharat, obezitate.

Deces 7.033: Femeie de 30 de ani din or. Glodeni, internată în SR. Glodeni. Comorbidități: epilepsie.

Deces 7.034: Bărbat de 75 de ani din r. Hâncești, internat în SR. Hâncești. Comorbidități: diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces 7.035: Femeie de 86 de ani din mun. Bălți, internată în SC. Bălți. Comorbidități: cardiopatie.

Deces 7.036: Femeie de 77 de ani din r. Drochia. Deces la domiciliu, cu refuz de spitalizare. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială.

Deces 7.037: Bărbat de 58 de ani din r. Drochia. Deces la domiciliu, cu refuz de spitalizare. Comorbidități: hepatită.

Deces: 7.038: Femeie de 84 de ani din r. Drochia. Deces la domiciliu, cu refuz de spitalizare. Comorbidități: hipertensiune arterială.

Deces: 7.039: Bărbat de 66 de ani din or. Soroca, internat în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, hepatită, obezitate.

Deces: 7.040: Bărbat de 38 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP SCR „Timofei Moșneaga”. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, obezitate.

Deces: 7.041: Bărbat de 59 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP IMU. Comorbidități: insuficiență cardiacă.

Deces: 7.042: Bărbat de 89 de ani din mun. Chișinău, internat în IMSP IMU. Comorbidități: anemie, cardiopatie, hipertensiune arterială.

Deces: 7.043: Femeie de 89 de ani din mun. Chișinău, internată în IMSP IMU. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, fibrilație, diabet zaharat.

Deces: 7.044: Femeie de 51 de ani din r. Telenești, internată în IMSP IMU. Comorbidități: cardiopatie, hipertensiune arterială, obezitate, diabet zaharat, pielonifrită.

Deces: 7.045: Femeie de 69 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: obezitate, hipertensiune arterială.

Deces: 7.046: Femeie de 80 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie.

Deces: 7.047: Femeie de 80 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiopatie, diabet zaharat, hipertensiune arterială.

Deces: 7.048: Femeie de 74 de ani din regiunea transnistreană. Comorbidități: cardiomiopatie.

Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.
Mihaela Roibu

Recent Posts

UE pregăteşte măsuri împotriva TikTok şi Instagram, pentru „designul care creează dependenţă” la copii

Uniunea Europeană pregăteşte noi reglementări împotriva TikTok şi Instagram, vizând funcţii considerate „care creează dependenţă”,…

5 ore ago

Un tânăr a rezolvat o problemă de matematică rămasă fără soluție timp de șase decenii, cu ajutorul ChatGPT

O problemă considerată imposibilă timp de şase decenii a fost rezolvată de un tânăr de…

5 ore ago

Aleksandr Lukașenko anunță o mobilizare prin rotație „pentru a se pregăti pentru război”

Președintele Belarusului, Aleksandr Lukașenko, a anunțat o mobilizare rotațională a unor unități militare selectate „pentru…

5 ore ago

Noi cazuri de escrocherii în Chișinău: un bărbat și o femeie au rămas fără 1,5 milioane de lei

Două persoane din Chișinău au rămas fără aproximativ 1,5 milioane de lei după ce au…

5 ore ago

Ministrul Sănătății, despre hantavirus: „Nu există motive de panică pentru cetățeni”

Ministerul Sănătății anunță că, la această etapă, Republica Moldova nu se confruntă cu riscuri legate…

5 ore ago

video | Un stol impresionant de pelicani comuni și-a făcut apariția în sudul R. Moldova

Aproape 100 de pelicani comuni au fost surprinși în Parcul Național „Nistrul de Jos”, din…

6 ore ago