Foto: flickr.com
Orologiul de pe Arcul de Triumf din Piața Marii Adunări Naționale a fost reparat. Începând de astăzi, ora 10:00, ceasul va anunța din nou prin sunet, fiecare sfert de oră, precum și ora exactă.
Cel mai important ceas al țării, simbolul Chișinăului, are peste 100 de ani și este unul mecanic. Orologiul este repornit o dată la fiecare 24 de ore, datorită ceasornicului care zilnic urcă cel puțin 40 de trepte ca să ajungă în turn.
Detaliul care face ca orologiul din centrul capitalei să fie unicat este mecanismul care unește ceasul de cele două clopote instalate pe Arcul de Triumf și a fost confecționat după schițele vechi dintr-o placă metalică specifică.
Ceasul nu a mai sunat din primăvara anului trecut, după ce piesa responsabilă de sunet s-a uzat.
Salariile minime în Europa continuă să varieze semnificativ la începutul anului 2026, iar Republica Moldova…
Preşedintele SUA Donald Trump a declarat că a vizionat prima parte a unui videoclip care…
Vicepreședintele american JD Vance și soția sa Usha, dar și sportivii americani au fost fluierați…
Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) anunță vineri, 6 februarie, că a fost aprobată…
Jurista Tatiana Rotari va accede în Parlamentul Republicii Moldova, după ce a semnat, pe 6…
Autoritățile continuă intervențiile în contextul codului galben de polei și ghețuș, instituit la nivel național…