Actualitate

Moldovagaz a achiziționat de la Energocom, în decembrie, aproape 100 de milioane de metri cubi de gaze. Care a fost prețul

Volumul de gaze naturale achiziționate de către SA „Moldovagaz” de la SA „Energocom” în luna decembrie 2022 a constituit 96 milioane de metri cubi la prețul de 1.183 dolari SUA pentru o mie de metri cubi (inclusiv TVA).

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Astfel, costul total al gazul achiziționat a constituit 113,6 milioane dolari SUA, echivalentul a cca 2,174 miliarde lei.

Conform situației din 20 ianuarie, SA „Moldovagaz” a achitat integral SA „Energocom” costul livrărilor de gaze naturale din luna decembrie 2022.

Acest fapt a devenit posibil, inclusiv, grație sumei compensației pentru decembrie 2022, alocate de Ministerul Muncii și Protecției Sociale, în valoare de circa 532,1 milioane lei.

Valeria Moiseenco

Recent Posts

ultima oră | Consumul de energie electrică pentru sâmbătă e acoperit 100% pe malul drept al Nistrului

Consumul de energie electrică pentru sâmbătă, 28 martie, pe malul drept al râului Nistru, este…

32 de minute ago

Motorina la 30 lei/litru: Ce fac fermierii din Moldova care nu pot controla prețul, dar pot controla consumul

Campania agricolă de primăvară 2026 a început în cel mai costisitor context din ultimii ani.…

2 ore ago

România, prieten de nădejde. Cum a sprijinit R. Moldova de-a lungul anilor? MAE: „Aproape imposibil de estimat”

România continuă să fie un partener crucial pentru Republica Moldova, oferind sprijin constant în diverse…

14 ore ago

Scăpăm de deficit, cel puțin pentru vineri! Energocom anunță acoperirea integrală a necesarului de consum de energie electrică a R. Moldova

Astăzi, 27 martie 2026, a fost posibilă acoperirea comercială integrală a necesarului de consum de…

22 de ore ago

Rușilor din una dintre cele mai sărace regiuni li se cere să contribuie din salariu pentru războiul din Ucraina

Autoritățile din Buriatia au îndemnat locuitorii să vireze lunar o parte din salariu pentru a…

o zi ago