Actualitate

foto | Un microbuz cu pasageri a ajuns în șanț după ce a fost lovit de o mașină pe contrasens. Două persoane, traumatizate

Două persoane au ajuns la spital după ce un microbuz și o Dacia s-au tamponat în raionul Briceni. Impactul s-a produs duminică dimineața, în jurul orei 08:10.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Șoferul din Dacia nu ar fi adaptat viteza de deplasare la situația rutiere, adică drum înghețat, vizibilitate redusă, și ceață. Acesta a frânat pentru a menține distanța față de autoturismul din față, iar ca urmare mașina a derapat pe stânga, a ieșit pe contrasens și s-a izbit de microbuzul de pe Ruta Briceni-Cotiala.

Șoferul mijlocului transport public circula regulamentar și avea la bord trei pasageri, ne-a comunicat ofițera de presă a Inspectoratului local de Poliție, Svetlana Talpă. În urma impactului, vehiculul a ajuns în șanț.

În urma impactului au fost traumatizați șoferul și pasagera din Dacia. Persoanele care se aflau la bordul microbuzului, cu excepția șoferului, au părăsit locul accidentului, menționând că nu au avut de suferit.

Testele alcoolscopice au stabilit că nimeni dintre șoferi nu era în stare de ebrietate. Oamenii legii urmează să stabilească alte circumstanțe ale cazului.

Foto: Poliția Briceni
Urmărește cele mai importante noutăți și pe canalul de Telegram ZUGO.
Victoria Laur

Recent Posts

Cronica INDEPENDENȚEI | „Țineți cu poporul, ca să nu rătăciți!” Lecțiile Independenței prin ochii lui Igor Șarov

Anii Renașterii Naționale au fost pentru Igor Șarov, doctor, profesor universitar și prorector al Universității…

2 ore ago

Mesaj de la București la 35 de ani de Independență: „La mulți ani, fraților basarabeni!”

Premierul interimar al României, Ilie Bolojan, a felicitat Republica Moldova cu ocazia împlinirii a 35…

3 ore ago

Reforma curriculumului: Elevii vor învăța matematica după modelul estonian din septembrie 2027, iar informatica ar putea fi predată din clasa a V-a

Începând cu anul școlar 2027, elevii din Republica Moldova vor învăța după un nou curriculum…

3 ore ago

video | Conducerea țării și veteranii au comemorat apărătorii R. Moldova la monumentul „Maica Îndurerată”

Cu salve de armă și un moment de reculegere, conducerea Republicii Moldova și veteranii de…

4 ore ago

Eugeniu Buzatu preia oficial conducerea SA „Energocom”, după aproape doi ani de interimat

Eugeniu Buzatu va conduce S.A. „Energocom”, după ce a obținut cel mai mare punctaj la…

4 ore ago

video | Maia Sandu, mesaj de Ziua Independenței: „Lucrurile mari le putem face doar împreună”

Președinta Maia Sandu a adresat un mesaj cetățenilor cu ocazia împlinirii a 35 de ani…

4 ore ago