Actualitate

foto | Cartier, Tiffany & Co și Van Cleef & Arpels. Trei persoane, reținute pentru contrabandă cu bijuterii la Palanca

Ofițerii Inspectoratului Național de Investigații, de comun cu Poliția de Frontieră sub conducerea procurorilor PCCOCS, investighează un caz de contrabandă cu bijuterii, care a avut loc în după-amiaza zilei de vineri la Palanca – frontiera de est cu Ucraina, în cadrul căruia au fost reținute trei persoane.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Cei trei au vârste cuprinse între 35 și 39 de ani – un cetățean al Ucrainei și un cuplu din Chișinău (șoferul unui microbuz și soția acestuia). Potrivit datelor preliminare din dosarul penal, bănuitul ucrainean i-ar fi transmis șoferului microbuzului care circula de la Chișinău spre Odesa un colet cu bijuterii în asortiment, de la producătorii Cartier, Tiffany & Co și Van Cleef & Arpels – inele, cercei și o brățară.

Cel din urmă i l-a transmis soției sale – pasager în microbusul care-l conducea, care la controlul vamal a declarat că bijuteriile ar valora 130 dolari americani, chiar dacă potrivit datelor disponibile public, doar un set de cercei din gama celor declarați ar costa circa 90.000 euro (care convertiți ar cifra peste 1,7 milioane lei, iar expertiza ce urmează să fie numită va stabili valoarea exactă pe piață a acestora).

Prin urmare, ulterior depistării acestei infracțiuni și perchezițiilor efectuate în zilele de odihnă, luni procurorii PCCOCS au depus la Judecătoria Chișinău, sediul Ciocana, demersurile de aplicare a arestului preventiv pentru 30 de zile în privința acestora. Investigațiile continuă, în vederea cercetării altor aspecte ale infracțiunii vizate, timp în care bănuiții se prevalează de prezumția nevinovăției, potrivit legii.

Mihaela Roibu

Recent Posts

doc | Retrasă de Dodon, oferită de Sandu. Băsescu a redobândit cetățenia R. Moldova

update 13.30 | „Vă mulțumesc Doamnă Preşedinte Maia Sandu şi vă asigur că rămân devotat…

2 ore ago

Un târg al locurilor de muncă va fi organizat în capitală

Peste 2 000 de posturi vacante vor fi propuse la un târg al locurilor de…

3 ore ago

Cel mai aglomerat aeroport din lume se va închide definitiv după 85 de ani de funcționare

Cel mai aglomerat aeroport internațional din lume urmează să se închidă definitiv, după mai bine…

3 ore ago

Noi tentative de fraudă în numele ASP: Cetățenii, îndemnați să fie vigilenți

Agenția Servicii Publice avertizează cetățenii despre o nouă schemă de fraudă telefonică, în care persoane…

3 ore ago

OMS avertizează că tot mai mulți șerpi veninoși s-ar putea apropia de marile orașe din cauza încălzirii globale

Schimbările climatice ar putea aduce un nou pericol în marile orașe și în zonele locuite…

4 ore ago

A fost stabilită data când va fi examinat recursul în dosarul „Frauda bancară”

Curtea de Apel Centru a stabilit pentru data de 24 august prima ședință în care…

4 ore ago