Foto: simbol/adevarul.ro
Flăcările le-au luat viața. Este vorba despre două persoane care nu au mai putut fi salvate, după ce locuințele acestora au luat foc. Potrivit Inspectoratului General pentru Situații de Urgență (IGSU), cele două incendii au izbucnit în ultimele 24 de ore, iar printre cauze se numără și fumatul în locuință.
Primul caz în care a decedat un bărbat în vârstă de 60 de ani a avut loc în dimineața zilei de 12 ianuarie, în orașul Criuleni.
La fața locului s-a deplasat un echipaj de pompieri care a stabilit că ard bunurile din interiorul unei odăi. În procesul de intervenție, pompierii au găsit cadavrul carbonizat al proprietarului.
În urma primelor investigații s-a stabilit că cel mai probabil incendiul s-a produs din cauza imprudenței în timpul fumatului.
Un alt caz a avut loc în sera zilei de 12 ianuarie în localitatea Dezghincea din UTA Găgăuzia.
Potrivit salvatorilor, un bărbat în vârstă de 67 de ani a decedat după ce locuința acestuia a fost cuprinsă de flăcări. În urma incendiului au fost afectate bunurile materiale din interiorul casei și acoperișul. Cauza incendiului urmează a fi stabilită de specialiști.
În acest context, IGSU atenționează oamenii să respecte cu strictețe regulile antiincendiare, în special la exploatarea surselor de încălzire și să evite fumatul în locuințe.
Potrivit salvatorilor, de la începutul anului 2021, în Republica Moldova, au avut loc 47 de incendii în care și-au pierdut viața șapte persoane.
Președinta Maia Sandu a retras cetățenia Republicii Moldova a cinci așa-ziși ofițeri din pretinsul minister…
Franța se confruntă cu un scandal de abuzuri asupra copiilor, după ce supraveghetori din zeci…
Rusia intenționează să se adreseze Curții Internaționale de Justiție a ONU pentru a „apăra” drepturile…
Procuratura Generală a Republicii Moldova și ofițerii Centrul Național Anticorupție au reținut opt persoane într-un…
Procuratura Generală a Republicii Moldova anunță că a trimis în judecată cauza penală privind incendiul…
Procuratura Generală a Republicii Moldova anunță că Dumitru Vartic, cercetat în dosarul privind moartea Liudmilei…