Actualitate

foto| „Dar de când țigăncile știu a citi?”. Reacția INSP, după ce o femeie a acuzat că a fost discriminată de un echipaj de patrulare

Inspectoratul Național de Securitate Publică (INSP) a inițiat o anchetă de serviciu, după ce o femeie a anunțat pe pagina sa de Facebook că a fost discriminată de către polițiștii de patrulare.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Evenimentul ar fi avut loc pe 20 iunie, în intervalul orei 14:00. Femeia susține că ar fi fost oprită de un echipaj de poliție, în timp ce se deplasa cu mașina în calitate de pasageră, pe traseul Chișinău-Orhei.

„La rugămintea de a se legitima și a explica cu cât s-a mărit viteza, polițiștii au început să facă glume „da de când țigăncile știu a citi”. Sincer, mi s-a ridicat tot sângele din vene în cap. Evident că nu am tăcut și a început o ceartă „de zile mari”, care a durat cam 2-3 minute. După asta, au pornit mașina de patrulare, girofarul și au inclus microfonul cu cuvintele „țigancaaaaa””, a relatat femeia pe pagina sa de Facebook.

INSP-ul a venit cu o reacție la incident, anunțând că urmează să fie efectuată o anchetă de serviciu.

„Inspectoratul Național de Securitate Publică s-a autosesizat în baza unei declarații apărute pe o rețea de socializare, unde o doamnă acuză ofițerii de patrulare, precum că a fost discriminată în timpul documentării unei încălcări în traficul rutier, aceasta fiind pasageră. Precizăm – instituția a inițiat în acest caz o anchetă de serviciul pentru a stabili toate circumstațele. Menționăm că securitatea în trafic este prioritatea INSP, iar toți participanții sunt egali în fața legii”, se arată în declarația instituției.

Victoria Bucur

Recent Posts

Motorina la 30 lei/litru: Ce fac fermierii din Moldova care nu pot controla prețul, dar pot controla consumul

Campania agricolă de primăvară 2026 a început în cel mai costisitor context din ultimii ani.…

43 de minute ago

România, prieten de nădejde. Cum a sprijinit R. Moldova de-a lungul anilor? MAE: „Aproape imposibil de estimat”

România continuă să fie un partener crucial pentru Republica Moldova, oferind sprijin constant în diverse…

12 ore ago

Scăpăm de deficit, cel puțin pentru vineri! Energocom anunță acoperirea integrală a necesarului de consum de energie electrică a R. Moldova

Astăzi, 27 martie 2026, a fost posibilă acoperirea comercială integrală a necesarului de consum de…

20 de ore ago

Rușilor din una dintre cele mai sărace regiuni li se cere să contribuie din salariu pentru războiul din Ucraina

Autoritățile din Buriatia au îndemnat locuitorii să vireze lunar o parte din salariu pentru a…

23 de ore ago

video | 108 ani de la Unirea Basarabiei cu România: Mesaje oficiale, evenimente culturale și inaugurarea Cimitirului Eroilor Români

La Chișinău au fost organizate, pe 27 martie, evenimente dedicate împlinirii a 108 ani de…

23 de ore ago