Actualitate

Consiliul Concurenței are un nou președinte. Pe cine a votat Parlamentul în această funcție

Alexei Gherțescu a fost numit în funcția de membru și președinte al Consiliului Concurenței. Hotărârea respectivă a fost adoptată, în cadrul ședinței plenare de astăzi, cu majoritatea voturilor deputaților.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.
Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.

Tot astăzi, acesta a depus jurământul în fața forului legislativ. Alexei Gherțescu este licențiat în drept și absolvent al programului de master în dreptul civil.

A activat în cadrul Cabinetului de avocat „Alexei Ghertescu”, Programului Națiunilor Unite pentru Dezvoltare, a fost lector la Universitatea Libera Internațională din Moldova, deține experiență de muncă în cadrul unor companii private. Este membru al Uniunii avocaților din R. Moldova.

Fostul președinte al Plenului Consiliului Concurenței, Marcel Răducan, a fost demis din funcție din data de 11 august 2021, în baza cererii de demisie.

Membrii Plenului Consiliului Concurenţei, inclusiv preşedintele, sunt numiţi în funcţie prin hotărâre a Parlamentului, la propunerea Preşedintelui Parlamentului, cu avizul comisiei parlamentare de profil.

Redacția ZUGO

Recent Posts

Accident mortal la Orhei: un pasager a murit pe loc, trei persoane au fost rănite

Un bărbat de 32 de ani a murit, iar alte trei persoane au fost rănite…

4 ore ago

Prima reacție a lui Igor Grosu după demisia lui Alexandru Munteanu: „Vom asculta mai multe opinii”

Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, a venit cu o reacție după anunțul privind…

4 ore ago

Mai mulți absolvenți cu media 10 la BAC 2026: numărul a crescut considerabil după contestații

Numărul absolvenților care au încheiat examenul național de bacalaureat cu media generală 10 a crescut…

5 ore ago

video | Sandu, după demisia lui Munteanu: „Am așteptat mai multă implicare. Singura pretenție a ținut de relația cu ministrul Educației”

Președinta Maia Sandu a ieșit cu explicații după demisia prim-ministrului Alexandru Munteanu, respingând speculațiile privind…

6 ore ago

Ion Ceban o dă în judecată pe Irina Gutnic. Fosta viceprimară: „Am răbdare și am probe”

Primarul municipiului Chișinău, Ion Ceban, a anunțat că a depus o acțiune în instanță împotriva…

7 ore ago

video | Un bărbat, păcălit să dea zeci de mii de lei unor falși angajați ai BNM. Suspectul, prins în flagrant

Un bărbat de 59 de ani din Ialoveni a fost reținut în flagrant de polițiștii…

7 ore ago