Actualitate

ANRE cheamă la calm: Stocurile de carburanți sunt suficiente. Epuizarea carburanților la unele benzinării, cauzată de panica unor consumatori

Agenția Națională pentru Reglementare în Energetică (ANRE) atestă în ultimele zile o cerere sporită de produse petroliere din partea consumatorilor, în special la motorină, și a venit cu un mesaj prin care încearcă să calmeze societatea.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.
Urmărește-ne pe Telegram și pe Instagram.

„Pe fundalul creșterii prețurilor la nivel internațional și, în consecință, a celor stabilite de către ANRE, tot mai mulți consumatori procură produse petroliere în scopul atenuării efectelor viitoarelor majorări pentru bugetul personal. Acest fenomen are drept consecință suprasolicitarea lanțurilor logistice, care în ultimele două săptămâni și așa au fost influențate negativ de situația de criză din Ucraina. Drept urmare a cererii excesive de motorină din partea consumatorilor, la unele benzinării într-un timp record s-au epuizat stocurile deținute.

În acest context, ANRE reiterează mesajul său anterior prin care comunică despre suficiența stocurilor de carburanți la nivel național, astfel încât să acopere cererea pe piață, iar întreruperea livrărilor de produse la unele benzinării comportă un caracter izolat și nu prezintă caracteristici de risc sistemic, fiind generate de elementele de panică din partea unor consumatori”, se arată într-un comunicat al ANRE.

Mecanismul de monitorizare zilnică de către ANRE a importurilor și a stocurilor de produse petroliere la depozite demonstrează că astăzi nu există semne de neacoperire a consumului curent – anunță instituția, care amintește că tradițional Republica Moldova este asigurată în cea mai mare parte cu carburanți din România, fapt ce permite o securizare adițională a pieței noastre de efectele negative ale situației din Ucraina.

Pentru mâine, 11 martie, sunt stabilite următoarele prețuri maximale de comercializare cu amănuntul a produselor petroliere principale de tip standard:
Pentru benzina COR 95 – 27,08 lei/litru;
Pentru motorină – 25,80 lei/litru.

„Este de menționat că prețurile stabilite sunt influențate de valoarea medie pentru 14 zile a cotațiilor la bursele petroliere internaționale. Reamintim că în perioada de referință de 14 zile calendaristice, prețul la burse a crescut la motorină cu peste 500 $/tona. Totodată, în comparație cu zilele precedente, azi deja se atestă o descreștere pe piața internațională a cotațiilor la țiței și a prețurilor la produsele derivate, care, în caz că tendința de scădere a cotațiilor va persista, în conformitate cu mecanismul de calcul existent, va permite diminuarea prețurilor la pompă.

Agenția Națională de Reglementare în Energetică aplică cu exactitate cadrul juridic și urmărește ca prețurile la produsele petroliere principale de tip standard să fie corecte, reflectând fidel evoluțiile pe piața internațională atât în perioade de creștere, cât și de descreștere a cotațiilor”, se mai arată în comunicatul Agenției.

Redacția ZUGO

Recent Posts

Grosu vine cu cifre: Câți membri ai PAS ocupă funcții în consiliile întreprinderilor de stat și ce salarii ridică

Președintele Parlamentului și liderul PAS, Igor Grosu, susține că, potrivit informațiilor pe care le deține,…

16 minute ago

Promo-LEX: R. Moldova, condamnată la CEDO în cazul unui copil rămas paralizat după o anestezie

Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CtEDO) a condamnat Republica Moldova în dosarul unui copil din…

35 de minute ago

Amenzi de până la 75 000 de lei pentru operatorii care nu blochează apelurile suspecte

Furnizorii de rețele publice și de servicii de comunicații electronice vor fi obligați să implementeze…

o oră ago

Vladimir Andronachi, eliberat din arest preventiv și plasat sub control judiciar

Fostul deputat democrat Vladimir Andronachi a fost eliberat din Penitenciarul nr. 13 și va fi…

o oră ago

Episcopul Antonie de Bălți a fost ales arhiepiscop al Chișinăului, mitropolit al Basarabiei și exarh al plaiurilor

Episcopul Antonie de Bălți a fost ales joi, 2 iulie, arhiepiscop al Chișinăului, mitropolit al…

15 ore ago

„Un moment Cernobîl”: Avertismentul cercetărilor privind riscul unei „catastrofe globale” provocate de AI

Tot mai mulți specialiști din domeniul inteligenței artificiale atrag atenția asupra riscurilor asociate dezvoltării accelerate…

20 de ore ago