Actualitate

Analiză Expert-Grup: Ce se întâmplă cu prețurile la carburanți în Republica Moldova?

De mai mulți ani, evoluția prețurilor la produsele petroliere reprezintă un subiect sensibil pentru Republica Moldova. Acesta a fost abordat și de Vadim Gumene, director de program „Expert-Grup”, care a analizat problema care îngrijorează șoferii.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

Potrivit autorului, de cele mai multe ori acesta deraiază de la economic la politic. Pe acest fundal, consumatorii de rând rămân în ceața provocată de polemicile dintre părțile care ar fi interesate să dezbată subiectul de la tribune. 

„La prima vedere, prețurile la produsele petroliere în Republica Moldova sunt mai mici în comparație cu prețurile practicate în UE. Spre exemplu, în luna aprilie 2021 acestea erau de circa 0,93 euro/litru pentru benzină și circa 0,77 Euro/litru pentru motorină. Totuși, această comparație nu este tocmai corectă, deoarece prețurile înglobează în sine taxe și impozite aferente acestor produse care diferă mult de la o țară la alta.

Dacă e să analizăm prețurile fără TVA și accize, atunci observăm că cele din Republica Moldova sunt practic la nivelul mediu european, deși în țara noastră cheltuielile pentru spații de stocare, salarii, servicii comunale, impozite etc. sunt mult mai mici decât în UE”, transmite Expert Grup.

În cadrul studiului, autorul face referire inclusiv la cotațiile internaționale, influența crizei pandemicae asupra prețurilor la petrol, dar și reglementările și deciziile din Republica Moldova. Analiza integrală poate fi consultată aici.

Victoria Laur

Recent Posts

Morpheus 8 – viitorul rejuvenării faciale non-chirurgicale

Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…

7 ore ago

video | „Ea nu știe că asta e abia începutul”. Cum apartamentele „fantomă” pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani și cu identități furate

Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…

8 ore ago

Un bărbat, condamnat la închisoare pentru finanțarea ilegală a Partidului Politic „Șansa”

Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…

8 ore ago

Evoluțiile negocierilor din Ucraina influențează viteza aderării R. Moldovei la UE. Declarațiile Martei Kos

Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…

9 ore ago

UE a aprobat un împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…

9 ore ago

Judecătoarea condamnată pentru corupție, căutată de 11 ani. Avocata din dosar, reținută

La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…

9 ore ago