Actualitate

10 milioane de lei pentru studierea limbii române de comunitățile etnice, alocate în bugetul pentru 2023

În bugetul de stat pentru anul 2023 au fost alocate 10 milioane de lei pentru Programul național de studiere a limbii române pentru reprezentanții comunităților etnice.

Urmărește-ne pe Telegram și Instagram.

„Din păcate, în cei 30 de ani de independență a Republicii Moldova, n-am avut un astfel de program la nivel național. Tot ceea ce a fost până acum, a fost ceva fragmentar. Erau programe destinate anumitor profesii sau pături sociale: profesori, medici, angajați ai administrației publice etc.

Acum, oricine, din orice colț al țării, va avea acces la cursuri de limba română (offline sau online). Realizarea acestui Рrogram este așteptată de o mulțime de oameni care ar dori să învețe Limba Română”, a relatat deputata PAS, Natalia Davidovici.

Amintim că Bugetul de stat pentru anul 2023 a fost votat joi, în Parlament, în a doua lectură. Acesta prevede majorări salariale pentru toți bugetarii, creșterea salariului minim la 4.000 lei; mai mulți bani către bugetele locale.

Mihaela Roibu

Recent Posts

Morpheus 8 – viitorul rejuvenării faciale non-chirurgicale

Medicina estetică modernă caută metode prin care pielea ta să fie îmbunătățită într-un mod natural,…

o zi ago

video | „Ea nu știe că asta e abia începutul”. Cum apartamentele „fantomă” pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani și cu identități furate

Apartamentele „fantomă” care se dau în chirie pe site-urile de anunțuri lasă oamenii fără bani,…

o zi ago

Un bărbat, condamnat la închisoare pentru finanțarea ilegală a Partidului Politic „Șansa”

Un bărbat a fost condamnat la patru ani de închisoare cu executare, după ce instanța…

o zi ago

Evoluțiile negocierilor din Ucraina influențează viteza aderării R. Moldovei la UE. Declarațiile Martei Kos

Evoluțiile negocierilor de pace din Ucraina au un impact direct asupra ritmului în care avansează…

o zi ago

UE a aprobat un împrumut de 90 de miliarde de euro pentru Ucraina

Liderii Uniunii Europene au ajuns la un acord pentru a acorda Ucrainei un împrumut de…

o zi ago

Judecătoarea condamnată pentru corupție, căutată de 11 ani. Avocata din dosar, reținută

La peste 11 ani de la condamnarea definitivă pentru corupție, fosta judecătoare a Judecătoriei Criuleni,…

o zi ago